Czy mogę opalać się w solarium?

Czy mogę opalać się w solarium?

Każdy z nas pragnie, aby jego opalenizna była ciemna, piękna i równomierna. Niestety klimat, w którym żyjemy nie sprzyja ciągłemu wygrzewaniu się na słońcu, dlatego z pomocą przychodzi nam niezastąpione solarium. Promienie słoneczne pobudzają nas do życia, poprawiają nastrój i nadają naszej skórze ładnego odcienia. Wielu z nas korzysta z solarium, bo jest to idealne rozwiązanie poza sezonem letnim. Dzięki 1–2 sesjom w tygodniu Wasza opalenizna na pewno uzyska złocisty odcień i będziecie mogli dłużej cieszyć się piękną skórą. Pamiętajmy jednak, aby w solarium używać odpowiednich kosmetyków, stosować się do zasad prawidłowego użytkowania, a wówczas korzystanie z tego wynalazku może przynieść nam same korzyści.

Solarium to miejsce, w którym zaczerpniesz promieni słonecznych, ale nie zapominaj o zasadach bezpiecznego opalania, ale również i o przeciwskazaniach, kiedy musisz zrezygnować ze skorzystania z łóżek solaryjnych!

Masz bardzo jasną karnację? Suchą, wrażliwą i skłonną do przebarwień cerę? Jesteś w ciąży lub w trakcie karmienia piersią? Miesiączkujesz bądź akurat przyjmujesz jakieś leki? Zapoznaj się koniecznie z listą przeciwwskazań do opalania w solarium.

Przeciwwskazania do opalania w solarium!

Niestety nie każdy może bezpiecznie korzystać z solarium, ze względu na możliwość reakcji alergicznych, czy kłopotów skórnych, jakie może wywołać imitacja promieni słonecznych. Poniższa lista dotycząca przeciwwskazań do korzystania z solarium na pewno pomoże uniknąć niechcianych skutków opalania.

 1. Osoby o bardzo jasnej karnacji, w typie celtyckim.
 2. Różnego rodzaju znamiona, przebarwienia, a także pieprzyki.
 3. Nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe oraz uczulenie na słońce.
 4. Sucha, wrażliwa cera, trądzik, różnego rodzaju choroby skórne.
 5. Niezagojone tatuaże, świeżo wykonany makijaż permanentny, duże niezagojone rany.
 6. Bardzo młody wiek.
 7. Ciąża i okres karmienia piersią.
 8. Stan podgorączkowy, gorączka, stany zapalne, grypa, a także choroby serca, układu krążenia, nerek, tarczycy.
 9. Aktywne zabiegi kosmetyczne, głęboko złuszczające peelingi chemiczne i fizyczne, zabiegi wybielające, świeżo wykonana depilacja woskiem.
 10. Stosowanie kosmetyków z retinolem, kwasami hydroksylowymi (AHA, BHA).
 11. Stosowanie doustnych i zewnętrznych środków fotouczulających:
 • Zioła (arnika, dziurawiec, łopian, nagietek).
 • Leki (leki z grupy barbituranów i sulfonamidów, niesteroidowe środki przeciwzapalne (przeciwbólowe, przeciwreumatyczne), środki moczopędne, antybiotyki (tetracykliny), niektóre środki przeciwdepresyjne, uspokajające, niektóre leki przeciwcukrzycowe, leki hormonalne np. tabletki antykoncepcyjne, pochodne retinoidów zawarte w maściach i lekach doustnych np. Roaccutane, Differin).
 • Kosmetyki (dezodoranty i środki przeciwbakteryjne w mydłach, niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy), retinoidy (kwas retinowy i jego pochodne, retinol, wyjątkiem jest retinaldehyd, który nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne), kwasy hydroksylowe (AHA, BHA).
 • Środki promieniochronne (benzofenony, pochodne kwasu cynamonowego, oxybenzon, kwas paraaminobenzoesowy (PABA), estry PABA).

Bezpieczne opalanie w kilku krokach:

 1. Zawsze stosuj się do porad i zaleceń obsługi salonu solaryjnego, w razie jakichkolwiek pytań – obsługa na pewno pomoże.
 2. Dostosuj czas opalania do typu swojej skóry.
 3. Przed opalaniem nie używaj dezodorantów i perfum.
 4. Przed opalaniem zmyj makijaż oraz zdejmij iżuterię.
 5. Użyj odpowiedniego kosmetyku, który ochroni Twoją skórę, a także wzmocni uzyskany efekt opalenizny.
 6. Wybierz kilka krótszych seansów zamiast jednego dłuższego.
 7. Daj odpocząć swojej skórze między seansami około 48 h.
 8. Podczas opalania nie zapomnij o ochronie oczu! W solarium na pewno dostaniesz specjalne okularki ochronne.
 9. Użyj kosmetyku po opalaniu – przy odpowiedniej pielęgnacji i nawilżeniu Twoja opalenizna utrzyma się dłużej.