Czy mogę opalać się w solarium?
Każdy z nas pragnie, aby jego opalenizna była ciemna, piękna i równomierna. Niestety klimat, w którym żyjemy nie sprzyja ciągłemu wygrzewaniu się na słońcu, dlatego z pomocą przychodzi nam niezastąpione solarium. Promienie słoneczne pobudzają nas do życia, poprawiają nastrój i nadają naszej skórze ładnego odcienia. Wielu z nas korzysta z solarium, bo jest to idealne rozwiązanie poza sezonem letnim. Dzięki 1–2 sesjom w tygodniu Wasza opalenizna na pewno uzyska złocisty odcień i będziecie mogli dłużej cieszyć się piękną skórą. Pamiętajmy jednak, aby w solarium używać odpowiednich kosmetyków, stosować się do zasad prawidłowego użytkowania, a wówczas korzystanie z tego wynalazku może przynieść nam same korzyści.
Solarium to miejsce, w którym zaczerpniesz promieni słonecznych, ale nie zapominaj o zasadach bezpiecznego opalania, ale również i o przeciwskazaniach, kiedy musisz zrezygnować ze skorzystania z łóżek solaryjnych!
Masz bardzo jasną karnację? Suchą, wrażliwą i skłonną do przebarwień cerę? Jesteś w ciąży lub w trakcie karmienia piersią? Miesiączkujesz bądź akurat przyjmujesz jakieś leki? Zapoznaj się koniecznie z listą przeciwwskazań do opalania w solarium.
Przeciwwskazania do opalania w solarium!
Niestety nie każdy może bezpiecznie korzystać z solarium, ze względu na możliwość reakcji alergicznych, czy kłopotów skórnych, jakie może wywołać imitacja promieni słonecznych. Poniższa lista dotycząca przeciwwskazań do korzystania z solarium na pewno pomoże uniknąć niechcianych skutków opalania.
- Osoby o bardzo jasnej karnacji, w typie celtyckim.
- Różnego rodzaju znamiona, przebarwienia, a także pieprzyki.
- Nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe oraz uczulenie na słońce.
- Sucha, wrażliwa cera, trądzik, różnego rodzaju choroby skórne.
- Niezagojone tatuaże, świeżo wykonany makijaż permanentny, duże niezagojone rany.
- Bardzo młody wiek.
- Ciąża i okres karmienia piersią.
- Stan podgorączkowy, gorączka, stany zapalne, grypa, a także choroby serca, układu krążenia, nerek, tarczycy.
- Aktywne zabiegi kosmetyczne, głęboko złuszczające peelingi chemiczne i fizyczne, zabiegi wybielające, świeżo wykonana depilacja woskiem.
- Stosowanie kosmetyków z retinolem, kwasami hydroksylowymi (AHA, BHA).
- Stosowanie doustnych i zewnętrznych środków fotouczulających:
- Zioła (arnika, dziurawiec, łopian, nagietek).
- Leki (leki z grupy barbituranów i sulfonamidów, niesteroidowe środki przeciwzapalne (przeciwbólowe, przeciwreumatyczne), środki moczopędne, antybiotyki (tetracykliny), niektóre środki przeciwdepresyjne, uspokajające, niektóre leki przeciwcukrzycowe, leki hormonalne np. tabletki antykoncepcyjne, pochodne retinoidów zawarte w maściach i lekach doustnych np. Roaccutane, Differin).
- Kosmetyki (dezodoranty i środki przeciwbakteryjne w mydłach, niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy), retinoidy (kwas retinowy i jego pochodne, retinol, wyjątkiem jest retinaldehyd, który nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne), kwasy hydroksylowe (AHA, BHA).
- Środki promieniochronne (benzofenony, pochodne kwasu cynamonowego, oxybenzon, kwas paraaminobenzoesowy (PABA), estry PABA).
Bezpieczne opalanie w kilku krokach:
- Zawsze stosuj się do porad i zaleceń obsługi salonu solaryjnego, w razie jakichkolwiek pytań – obsługa na pewno pomoże.
- Dostosuj czas opalania do typu swojej skóry.
- Przed opalaniem nie używaj dezodorantów i perfum.
- Przed opalaniem zmyj makijaż oraz zdejmij iżuterię.
- Użyj odpowiedniego kosmetyku, który ochroni Twoją skórę, a także wzmocni uzyskany efekt opalenizny.
- Wybierz kilka krótszych seansów zamiast jednego dłuższego.
- Daj odpocząć swojej skórze między seansami około 48 h.
- Podczas opalania nie zapomnij o ochronie oczu! W solarium na pewno dostaniesz specjalne okularki ochronne.
- Użyj kosmetyku po opalaniu – przy odpowiedniej pielęgnacji i nawilżeniu Twoja opalenizna utrzyma się dłużej.