Tego nigdy nie rób w solarium

Tego nigdy nie rób w solarium

Chociaż wizyta w solarium może wydawać się dość standardowym zabiegiem mającym na celu poprawę wyglądu, a co za tym idzie również nastroju, to należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Tym razem spojrzymy na opalanie z perspektywy błędów najczęściej popełnianych przez osoby korzystające z solarium i podpowiemy, co robić, by opalanie było przyjemne, a efekty zadowalające.

Nie korzystaj z solarium zbyt często

Umiar to słowo klucz, a bezpieczne opalanie wymaga odpowiedzialnego doboru częstotliwości seansów. I choć mogłoby wydawać się, że solarium pozwala uzyskać idealny efekt w bardzo krótkim czasie, to w rzeczywistości, by cieszyć się piękną opalenizną, konieczne jest dość systematyczne, aczkolwiek umiarkowane korzystanie z solarium. Zbyt częste seanse mogą doprowadzić do poparzeń, w skutek czego naskórek się złuszcza, a w konsekwencji, by móc rozpocząć ponowne budowanie opalenizny, trzeba zaczekać do momentu aż skóra całkowicie się zagoi. By opalać się bezpiecznie należy przestrzegać sugerowanych odstępów między wizytami w solarium, które powinny wynosić minimum 48 godzin. Jest to czas potrzebny do tego, by skóra się zregenerowała, a opalenizna zdołała się utrwalić.

Nie przekraczaj dozwolonej lub sugerowanej długości seansów

Podobnie jak w przypadku zasady opisanej powyżej, najważniejszy jest rozsądek. Często klienci przychodzą do solarium z zamiarem uzyskania opalenizny w tempie ekspresowym, na przykład przed ważną imprezą lub wyjazdem na wakacje. I wówczas, mimo sugestii ze strony obsługi i wbrew zdrowemu rozsądkowi, decydują się na pojedynczą, ale bardzo długą sesję opalania. Skutkiem takiego postępowania jest najczęściej poparzenie skóry, które oprócz względów estetycznych, jest również bolesne. Wspomniane rady obsługi solarium powinny stanowić dla klientów wytyczne dotyczące długości i częstotliwości seansów, gdyż to osoby pracujące w solarium znają urządzenia, wiedzą o wymianie lamp (po czym trzeba zachować szczególną ostrożność) i potrafią dobrać urządzenie do m.in. typu karnacji danego klienta. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, należy zdecydować się na krócej trwającą sesję opalania, gdyż jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, a kolejne seanse można sukcesywnie wydłużać o minutę lub dwie.

Nie używaj w solarium kosmetyków do opalania na słońcu

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się zauważyć w solarium komunikat o takiej treści. I choć może się wydawać, że opalanie zachodzi wszędzie w ten sam sposób, to w rzeczywistości są różnice między opalaniem w solarium a opalaniem na plaży, na które trzeba zwrócić uwagę. Zasadniczą jest kwestia kontrolowania ilości promieniowania, które dociera do naszej skóry. W przypadku, gdy spędzamy kilka godzin wylegując się w słońcu, nie mamy wpływu na to, jaka ilość promieni UV dotrze do skóry. Z kolei, gdy korzystamy z łóżka opalającego, mamy taką możliwość, ponieważ dobranie odpowiedniego czasu opalania pozwala przewidzieć nam efekt, który uzyskamy i co ważne - przy zachowaniu umiaru - uchroni nas przed poparzeniem skóry. Z tą właśnie zależnością związany jest rodzaj kosmetyków, które powinniśmy wybierać podczas opalania w solarium. Mając na uwadze to, że czas ekspozycji na promieniowanie to zaledwie kilka minut, a celem wizyty jest uzyskanie opalenizny, użycie balsamu z filtrem - najprościej mówiąc  - mija się z celem. Obrazowo można porównać to do używania parasola pod prysznicem. Co więcej, każdy z produktów kosmetycznych jest testowany pod kątem jego docelowego zastosowania, wobec czego kosmetyki z filtrem nie są sprawdzane w warunkach solaryjnych, a co za tym idzie - nie są stuprocentowo przewidywalne konsekwencje stosowania tego produktu w takich okolicznościach. Podobnie jest w przypadku olejków lub innych balsamów pielęgnacyjnych, które klienci często przynoszą ze sobą do solarium. W ich przypadku także mogą pojawić się niepożądane konsekwencje, jak np. zatkane pory lub alergie, jeśli zostaną zastosowane do opalania w solarium, czyli wbrew ich docelowemu przeznaczeniu.

Nie wpatruj się w lampy opalające

Bardzo ważna podczas korzystania z solarium jest odpowiednia ochrona oczu, dlatego konieczne jest zakładanie specjalnych ochronnych okularków przed rozpoczęciem opalania. Ważne jest, by posiadały one niezbędne atesty oraz zapewniały wymagany poziom ochrony. Warto zaznaczyć, że samo zamkniecie oczu nie stanowi odpowiedniego ich zabezpieczenia, ponieważ powieki są na tyle cienkie, że nie są w stanie powstrzymać promieniowania UV. Brak właściwego zabezpieczenia oczu może doprowadzić do ich uszkodzenia lub pogorszenia jakości widzenia.

Nie opalaj się w biżuterii, makijażu i po użyciu perfum

Dla uzyskania nieskazitelnie równomiernej opalenizny ważne są też takie drobne czynności, jak na przykład zdjęcie biżuterii. Opalając się w naszyjniku, zegarku lub bransoletce w zasadzie niemożliwe jest uniknięcie białych linii po opalaniu, co może wyglądać niezbyt estetycznie. Ważne jest także, by skóra była oczyszczona z perfum - jest to swego rodzaju przezorność, która może uchronić przed podrażnieniami lub reakcją alergiczną. Z kolei pozostawienie na twarzy makijażu może spowodować nie tylko nierównomierną opaleniznę (zwłaszcza gdy np. podkład zawiera SPF), ale może także doprowadzić do powstania przebarwień. W większości solariów dostępne są produktu do demakijażu, ale na wszelki wypadek warto mieć ze sobą np. chusteczki usuwające makijaż.

Nie korzystaj z solarium w przypadku przeciwwskazań do opalania

Każda osoba korzystająca z solarium powinna mieć świadomość konsekwencji, jakie niesie za sobą opalanie podczas przyjmowania określonych lekarstw, jak również podczas choroby. Warto także upewnić się czy przyjmowane preparaty nie zawierają substancji fotouczulających; do grupy tej należą między innymi leki przeciwdepresyjne, diuretyki oraz tabletki hormonalne. Oczywistymi przeciwwskazaniami do opalania są bardzo młody wiek (poniżej 18-tego roku życia), ciąża oraz okres karmienia piersią. Z solarium należy zrezygnować zarówno po operacjach, jak i drobniejszych zabiegach kosmetycznych oraz wtedy, kiedy na ciele są niezagojone rany, na przykład po wykonanym tatuażu.

Nie korzystaj z solarium po opalaniu na słońcu

Nawiązaniem do rozsądnego doboru czasu i częstotliwości opalania w solarium jest łączenie go z inną formą ekspozycji ciała na promieniowanie UV, czyli opalaniem na słońcu. Choć wielu klientów traktuje solarium jako sposób na uzyskanie pięknej opalenizny jeszcze przed wyjazdem na wakacje, warto mieć na uwadze to, by nie przesadzić z czasem opalania i tutaj także należy zachować odpowiednie odstępy czasowe. Innymi słowy korzystanie z kąpieli słonecznych należy traktować podobnie - choć jeszcze z większą ostrożnością - jak seanse w solarium. Niestosowanie się do tej zasady może doprowadzić do poparzeń słonecznych, jak również do utraty efektu pięknej wakacyjnej opalenizny. By ograniczyć to ryzyko warto zaopatrzyć się w balsam z filtrem oraz kierować zdrowym rozsądkiem. Natomiast po powrocie z urlopu warto wybrać się na kilka tzw. "sesji przypominających", które pozwolą utrwalić efekt opalenizny.

Podsumowując: korzystanie z solarium wymaga dużej dozy rozsądku, a czasem także cierpliwości. W przypadku, gdy osoba opalająca się nie jest doświadczonym użytkownikiem solarium, należy polegać tylko na fachowej wiedzy oraz sugestiach osób, które są w tej dziedzinie profesjonalistami. Trzymanie się tych kilku zasad opisanych powyżej to gwarancja idealnej opalenizny i świetnego samopoczucia po każdej wizycie w solarium.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.