opalone kobiece ciało z kamieniami na brzuchu

Opalenizna: jak ją uzyskać i utrzymać oraz... jak się jej pozbyć?

Gdybyśmy mieli stworzyć listę najczęściej poruszanych kwestii dotyczących opalenizny, wśród nich z pewnością znalazłyby się pytania o to, jak ją uzyskać, jak ją utrzymać oraz o to, czy opaleniznę da się usunąć. Czy są na to sprawdzone sposoby? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

 stopnie opalenizny

Jak uzyskać opaleniznę?

Jest wiele czynników, które mają znaczenie w budowaniu opalenizny. Pierwszym z nich są oczywiście naturalne predyspozycje, czyli to, czy naturalnie nasza skóra reaguje na promieniowanie UV opalenizną. Te predyspozycje zostały określone mianem fototypów, spośród których ten nazywany celtyckim oznacza swego rodzaju niezdolność do opalania, wynikającą ze zbyt małej ilości melaniny w skórze. Inne przyczyny problemów z uzyskaniem opalenizny opisaliśmy tutaj.

Zakładając, że żadna z wyżej wymienionych przeszkód nie stoi nam na drodze do uzyskania opalonej skóry, warto mieć na uwadze kilka czynników wpływających na skuteczność opalania. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie skóry do tego procesu. Należy zadbać o to, by skóra była gładka. Rozumiemy przez to nie tylko wykonanie peelingu, ale też dbanie o odpowiednie jej nawilżenie. Kiedy naskórek jest suchy i złuszcza się, to wówczas te mikronierówności utrudniają absorpcję promieni UVA i UVB przez głębsze warstwy skóry, w obrębie których zachodzi właśnie proces opalania.

Drugą bardzo istotną kwestią jest czas i częstotliwość opalania. W tej kwestii trzeba kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a w przypadku korzystania z solarium warto polegać na sugestiach obsługi, która w oparciu o swoją wiedzę na temat urządzeń w salonie doradzi nam najlepszy sprzęt oraz zasugeruje odpowiedni czas korzystania z niego. Najważniejsze jest to, by opalenizny nie wymuszać, ponieważ opalanie to proces, który wymaga nieco cierpliwości zanim uda nam się uzyskać pożądany efekt.

Są jednak sposoby na to, by opalanie usprawnić, a nawet przyspieszyć i zintensyfikować uzyskany rezultat. Metodą na tzw. "sprytne opalanie" jest używanie odpowiednich kosmetyków, z pomocą których czas ekspozycji ciała na promienie może być zredukowany przy zachowaniu tego samego, a nawet lepszego efektu. Jak to działa? Omówiliśmy ten mechanizm m.in. w tym wpisie. 

Ważne jest także nawilżanie i odżywianie skóry "od środka", co możemy osiągnąć poprzez picie dużych ilości wody oraz wybieranie diety bogatej w karoten.

 opalona modelka na skałach

Jak utrzymać opaleniznę?

Nie od dziś wiadomo, że pięknie opalona skóra korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, co można zaobserwować zwłaszcza latem. Warto wobec tego znać sposoby na to, by ten atrakcyjny wygląd, który idzie w parze z dobrym nastrojem, towarzyszył nam przez kolejne miesiące. Zacznijmy od tego, dlaczego opalenizna znika ze skóry. Dzieje się tak ze względu na nieustanne procesy jej złuszczania oraz wymiany starych komórek na nowe.

Metodą na opóźnienie tych procesów jest regularne nawilżanie skóry. Opalenizna w obrębie zewnętrznej warstwy skóry utrzyma się wtedy przez dłuższy czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku opalenizny uzyskanej metodą opalania natryskowego lub po aplikacji samoopalacza, ale korzystnie wpłynie także na wygląd skóry po opalaniu na słońcu czy w solarium.

Biorąc pod uwagę ten ostatni rodzaj opalania warto wspomnieć o tzw. sesjach przypominających, czyli rzadszych, ale regularnych, wizytach na solarium, które pomogą utrzymać uzyskany efekt. Zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy nie możemy cieszyć się promieniami słonecznymi, warto pamiętać o cotygodniowej wizycie na solarium - dla utrzymania atrakcyjnej opalenizny i dobrego samopoczucia.

 

Jak pozbyć się opalenizny?

Zdarzają się też sytuacje, kiedy z jakichś względów opalenizna nie odpowiada naszym oczekiwaniom i chcemy się jej najzwyczajniej w świecie pozbyć. Czy jest to możliwe? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie jest to łatwe. Z tego względu warto rozważyć np. wyrównanie opalenizny. Pomocne w uzupełnieniu opalenizny lub przykryciu linii po stroju kąpielowym czy paskach od sandałów są kosmetyki brązujące, np. pianka samoopalająca. Produkt trzeba precyzyjnie rozprowadzić w nieopalonym miejscu, a po maksymalnie kilku godzinach zmyć go wodą.

A co, jeśli chcemy pozbyć się opalenizny po opalaniu natryskowym lub niefortunnym samoopalaczu? Wtedy najlepszym sposobem jest robienie tego, co jest przeciwne do zaleceń przy stosowaniu tzw. fake-tan, czyli m.in. kąpiele w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem olejku lub innego preparatu delikatnie złuszczającego, masaże skóry gąbką lub rękawicą oraz wykonywanie peelingów. Niektórzy internauci na forach poświęconych opalaniu sugerują używanie sody jako preparatu wysuszającego i przyspieszającego złuszczanie lub sięganie po produkty ze składnikami rozjaśniającymi, np. witaminą C lub retinolem. Wszystko jednak należy wykonywać z umiarem i delikatnością, by nie podrażnić skóry. Z tego powodu odradza się m.in. stosowanie soku z cytryny oraz innych produktów wybielających.

Pamiętajcie, że opalanie to proces. Cierpliwość i regularność w budowaniu opalenizny, jak również pielęgnacji skóry po opalaniu, są gwarantem uzyskania i utrzymania wymarzonego efektu. A jeśli z jakiegoś powodu opalenizny trzeba się pozbyć, to należy sięgać jedynie po sprawdzone i bezpieczne dla skóry metody.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.