Kobieta opala się w solarium - Opalanie a depilacja laserowa - Opalanie po zabiegach medycyny estetycznej - Kiedy trzeba zrezygnować z opalania?

Opalanie po depilacji laserowej - tak czy nie?

Często pytacie nas o to, czy po niektórych zabiegach medycyny estetycznej trzeba zrezygnować z opalania. Czy można opalać się po depilacji laserowej? Czy trzeba odpuścić sobie wizytę w solarium po botoksie? Postanowiliśmy wybrać kilka najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzieć na nie w dzisiejszym artykule.

Czy można opalać się po botoksie?

Jednym z często wybieranych środków o działaniu przeciwzmarszczkowym, zwłaszcza w celu redukcji zmarszczek mimicznych, jest toksyna botulinowa, znana głównie pod nazwą botoks. Mogłoby się wydawać, że skoro preparat jest podawany przy użyciu bardzo cienkiej strzykawki, nie ma wpływu na warstwy skóry, w obrębie których zachodzi proces opalania. Eksperci radzą jednak, by zwłaszcza w ciągu kilku dni po zabiegu unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub solaryjne.

Dlaczego? Powodem są pojawiające się u niektórych osób efekty uboczne, np. obrzęk czy zaczerwienienie. Specjaliści zwracają także uwagę na fakt, że potrzebny jest określony czas (ok. 10 dni) na rozwinięcie się toksyny botulinowej w mięśniach. Jeżeli ciało zostanie poddane ekspozycji na słońce wcześniej, a co za tym idzie nastąpi wzrost temperatury, to wówczas proces rozkładu botuliny nastąpi szybciej (jeszcze przed rozpoczęciem jej działania) i efekt nie będzie tak satysfakcjonujący. 

Te same zasady powinny być stosowane przy zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

Opalanie a depilacja - tak czy nie?

Tradycyjna metoda depilacji z użyciem maszynki do golenia nie stanowi przeciwwskazania do opalania. Wręcz przeciwnie - możemy potraktować ją jako formę przygotowania do opalania. O tym, o czym jeszcze warto pamiętać przed opalaniem pisaliśmy TUTAJSkóra oczyszczona i pozbawiona owłosienia sprawniej absorbuje promienie UV, a co za tym idzie, efekt opalania jest bardziej równomierny. 

Natomiast w przypadku popularnego ostatnimi czasy zabiegu depilacji laserowej, kwestia opalania jest nieco bardziej skomplikowana. Związane jest to ze specyfiką działania lasera, który emituje wiązkę światła skierowaną we włos. Działanie lasera jest tym skuteczniejsze, im większy jest kontrast między kolorem włosa a kolorem skóry, stąd odradza się intensywne budowanie opalenizny przed tego rodzaju zabiegiem. 

Wielu specjalistów zaleca korzystanie z laserowego usuwania włosów w okresie jesienno-zimowym, kiedy na ogół nasza cera jest jaśniejsza. A co w przypadku, kiedy ze względu na ważną uroczystość potrzebujemy opalenizny, mimo zaplanowanych sesji depilacji laserem? Wtedy na ratunek przybywają produkty samoopalające lub opalanie natryskowe! Uzyskana w ten sposób opalenizna utrzymuje się około tygodnia. Po tym czasie można bez przeszkód wybrać się na zabieg depilacji laserowej. 

Nasze sposoby na szybką opaleniznę, nie tylko na specjalne okazje, przedstawiliśmy TUTAJ.

Warto wspomnieć także o depilacji woskiem, pastą cukrową lub przy użyciu depilatora. Mając na uwadze to, że podczas tych zabiegów następuje wyrwanie włosa z cebulką, po ich zakończeniu skóra również potrzebuje czasu na regenerację, zwłaszcza gdy pojawią się na niej podrażnienia.

Solarium po makijażu permanentnym?

Makijaż permanentny może być porównany do tworzenia tatuażu. W obu przypadkach mamy do czynienia z wprowadzaniem pigmentu i po każdym z tych zabiegów należy zachować szczególną ostrożność podczas przebywania na słońcu lub opalania w solarium. 

Po pierwsze, należy cierpliwie poczekać aż skóra się zagoi. Czas regeneracji jest kwestią indywidualną, ale warto skonsultować się z osobą, która wykonywała zabieg, ile czasu z reguły potrzeba, aby móc skorzystać z sesji opalania.

Należy pamiętać, by sięgnąć po balsamy, które są dedykowane dla osób posiadających tatuaże. Naszą propozycją jest przyspieszacz brązujący Tattoo, który zawiera kompozycję ekstraktów zapobiegających rozpadowi cząsteczki barwnika zaaplikowanego w skórę. Dzięki temu  balsam chroni tatuaże przed utratą koloru. Z kolei w przypadku korzystania z kąpieli słonecznych konieczne jest wybranie produktu o wysokim poziomie ochrony przeciwsłonecznej (np. SPF 50).

Czy peeling jest zawsze wskazany?

Peelingi usuwają martwy, zrogowaciały naskórek, który może stanowić przeszkodę dla uzyskania trwałej i równomiernej opalenizny. Warto jednak mieć na uwadze to, że obecnie dostępny jest szeroki wachlarz zabiegów złuszczających, a co za tym idzie, zróżnicowane są również zalecenia dotyczące opalania po takich zabiegach.

Przykładem może być peeling kawitacyjny, po którym zaleca się minimum 7-dniowy okres regeneracji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jednego z najpopularniejszych rodzajów peelingu mechanicznego czyli mikrodermabrazji - tutaj także należy odczekać kilka dni aż skóra się zregeneruje, gdyż w przeciwnym razie mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.

Podsumowując: nie wszystkie zabiegi estetyczne idą w parze z opalaniem na słońcu lub w solarium. Nie należy przesadzać z opalaniem przed zabiegami, ponieważ większość z nich może być wykonana tylko na skórze bez podrażnień. Aby były one w pełni skuteczne również zalecamy czasowe ograniczenie ekspozycji ciała na promieniowanie UV. W razie jakichkolwiek wątpliwości doradzamy kontakt z ekspertem. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.