Bronzery

Bronzery

Kosmetyki z kategorii bronzerów są bogate w składniki, które dzięki swoim unikalnym właściwościom nadają skórze odcień opalenizny.

Jednym z głównych składników odpowiedzialnych za działanie preparatów brązujących jest DHA, czyli dihydroksyaceton. Należy do węglowodanów, tak samo jak sacharoza czy glukoza. Ciekawostką jest fakt, że właściwości brązujące tej substancji odkryto przez przypadek: dawniej syropy z DHA stosowano w leczeniu cukrzycy. Po pewnym czasie zaobserwowano, że w miejscach, gdzie rozlano syrop na skórę, zachodziła zmiana koloru skóry na ciemniejszy. Dziś już wiemy, że DHA reaguje

z aminokwasami warstwy rogowej naskórka, np. glicyną, argininą, proliną, w tak zwanej reakcji Maillarda. Skład aminokwasowy naszej skóry różni się u poszczególnych jednostek, dlatego też

u różnych osób zaobserwujemy rozmaite efekty działania kosmetyku z DHA. Intensywność zabarwienia zależy również od ilości kosmetyku, jaką nałożymy na skórę.

 

Erytruloza jest odkryciem ostatnich lat. Również, podobnie jak DHA, jest związkiem cukrowym. Jej skład chemiczny jest bardzo podobny do DHA, ale jej reakcja ze skórą zachodzi w innym tempie, ale końcowy efekt jest porównywalny do zastosowania DHA.

Ogromną zaletą opalenizny powstałej na skutek stosowania kosmetyków takich jak Onyx Sexy Legs, No5 Black Bronzer czy innych bronzerów jest trwały efekt. Opalenizna nie zmywa się ze skóry, tylko znika w naturalnym procesie złuszczania naskórka.

Aby wzmocnić intensywność opalania, stosuje się również dodatek naturalnych substancji, na przykład juglonu pozyskiwanego z orzechów włoskich lub melaniny. Substancje te można stosować w kosmetykach typu naturalny bronzer, które można również używać w celu poprawienia kolorytu skóry.

W ofercie kosmetyków solaryjnych możemy także znaleźć kosmetyki brązujące o ciemnej barwie, tak zwane black bronzery. Oprócz właściwości charakterystycznych dla kosmetyku brązującego wyróżnia je ciemna masa kosmetyczna, dzięki której ułatwione jest rozprowadzanie kosmetyku na skórze.

#kosmetyki #bronzery #blackbronzer

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.