
Jak się opalić, żeby się nie... spalić?
Share
Doświadczyliście kiedyś nieprzyjemnych konsekwencji zbyt intensywnego opalania? Borykaliście się z poparzeniami, podrażnieniami i uczuciem pieczenia? Koniec z tym! W dzisiejszym artykule odpowiemy na zasadnicze pytanie - jak bezpiecznie się opalać?
Jak powstają oparzenia?
Jeśli czas ekspozycji na słońcu lub intensywność promieniowania przekraczają sugerowaną normę, wówczas skóra jest poddana ryzyku uszkodzeń. Poparzenia słoneczne w pierwszej kolejności dotykają zewnętrznej części skóry, a w poważniejszych przypadkach dochodzi do uszkodzenia głębszych jej warstw.
Problem oparzeń dotyczy najczęściej osób o jasnej karnacji, ponieważ mają mniej melaniny w skórze. Warto też wiedzieć, że oparzenia słoneczne rozwijają się od 1 godziny do 4 godzin po zakończonej sesji opalania, a za ich powstanie odpowiada promieniowanie UVB. To właśnie za sprawą UVB na skórze pojawia się zaczerwienienie - efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych. Z reguły rumień znika po ok. 3 dobach. Jeśli jednak to nie nastąpi, trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby delikatnie schłodzić i ukoić skórę.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Ta stara jak świat prawda świetnie wpisuje się w kwestię bezpiecznego opalania. Jest kilka sposobów na to, by uzyskać piękną opaleniznę bez poparzeń.
Pierwszy z nich to rozsądek, czyli takie dobieranie czasu i częstotliwości opalania, by nie nadwyrężało to skóry. Każdy niepokojący objaw (m.in. zaczerwienienie, swędzenie) powinien być sygnałem, że należy zakończyć sesję opalania w solarium lub plażowanie. Cierpliwe dozowanie promieni pomoże uzyskać efekt równomierny i dużo trwalszy, bez przebarwień i małych blizn.
Drugim sposobem jest stosowanie odpowiednich balsamów do opalania oraz innych kosmetyków do opalania. Ich działanie polega głównie na przyspieszeniu procesu opalania oraz wzmocnieniu efektu dzięki składnikom brązującym. Co jeszcze możesz zrobić, by w szybki sposób uzyskać piękną opaleniznę? Zajrzyj TUTAJ!
Ups... czyli poparzona skóra
Co zrobić, kiedy mimo starań nie uda się ochronić skóry przed poparzeniem? Wtedy w pierwszej kolejności należy ją ukoić. Warto zacząć od chłodnego prysznica (nie zimnego! - wtedy mógłby nastąpić szok termiczny), a następnie skorzystać z domowych metod łagodzenia tego typu podrażnień, jak np. okłady z maślanki lub kefiru, nakładanie na skórę papki z truskawek, plastrów ogórka lub soku z aloesu. Jeśli to nie pomoże, należy sięgnąć po produkty z apteki, które mają działanie łagodzące i kojące.
W okresie, kiedy skóra się regeneruje trzeba też zrezygnować z preparatów o działaniu złuszczającym, wysuszającym (np. na bazie alkoholu), by oszczędzić skórze dodatkowych podrażnień. Bardzo ważne jest również to, żeby w trakcie regeneracji zrezygnować przez jakiś czas z opalania oraz dbać o regularne nawilżanie skóry.
Jak się opalić i nie podrażnić skóry?
Wystarczy sięgnąć po produkty samoopalające - pianki samoopalające do ciała i kropelki samoopalające brązujące do twarzy. W naszej ofercie znajdziecie produkty idealnie dopasowane do Waszego koloru skóry.
Dobrą informacją dla entuzjastów opalania jest to, że opalanie typu fake tan nie koliduje z możliwością opalania się w solarium lub na słońcu.
PRODUKTY SAMOOPALAJĄCE >> KUP TERAZ!
Aby uniknąć oparzeń słonecznych należy rozsądnie dozować opalanie, zarówno w solarium, jak i na słońcu. By uniknąć nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, a jednocześnie móc cieszyć się efektem pięknego brązu, warto sięgnąć po balsamy intensyfikujące opaleniznę. Jeśli nie uda nam się uchronić przed podrażnieniem skóry i bolesnymi pęcherzami, warto mieć w zanadrzu zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby na jej regenerację.