Jak powstaje opalenizna?

Jak powstaje opalenizna?

Nie od dziś wiadomo, że piękny koloryt karnacji budujemy dzięki działaniu promieni słonecznych, ale mało kto jednak wie, jak dokładnie przebiega proces opalania. Na produkcję melaniny, czyli naturalnego pigmentu, ogromny wpływ mają promienie UVA oraz UVB. Podczas ekspozycji ciała na słońcu wnikają one w naszą skórę. Czym zatem się różnią? Mówiąc o promieniowaniu należy wspomnieć dwa rodzaje pigmentacji: pośrednią oraz bezpośrednią.

Pigmentacja bezpośrednia

Z całego spektrum promieniowania do naszej planety dociera aż 95% światła UVA, które przenika w głąb skóry, wędruje aż do tkanki łącznej i skóry właściwej. To właśnie tam znajdują się melanocyty, czyli komórki produkujące pigment. Melanina trafia na powierzchnię skóry przez krwiobieg. Zachodzi reakcja chemiczna, w efekcie której, komórki odpowiedzialne za barwę zyskują ciemny kolor i nadają skórze brązowy odcień. Promieniowanie UVA oddziałuje na skórę także podczas pochmurnych dni, nie tylko kiedy świeci słońce! Ten rodzaj promieni powoduje utlenianie melaniny oraz przemieszczanie się jej w głąb komórek naskórka. W efekcie szybko powstaje zabarwienie, które utrzymuje się do miesiąca.

 

Reakcja chemiczna zachodząca po ekspozycji na działanie promieniowania UVA od razu daje efekt, który często obserwujemy: zaczerwienienia i podrażnienia, tzw. rumień. Po zakończeniu opalania stopniowo zmniejsza się synteza melaniny i jej odkładanie w melanosomach, przez co skóra traci zabarwienie, a co za tym idzie nasza skóra jaśnieje.

Pigmentacja pośrednia

Główną rolę odgrywają promienie UVB, które zwiększają produkcję pigmentu w melanocytach. Wskutek tego na powierzchnię skóry dostaje się w sumie więcej melaniny, a promienie UVA i tlen przyciemniają skórę poprzez pigmentację bezpośrednią. To właśnie dzięki promieniowaniu UVB nasza skóra produkuje witaminę D, która jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Poprawia odporność, wydolność organizmu, zmniejsza bóle stawów, zapobiega chorobom serca, a nawet nowotworom. Może być produkowana w wyniku działania słońca na skórę – wtedy łagodzi także stany zapalne, np. objawy łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Poza lepszym nastrojem, zyskujemy również piękną, ciemną opaleniznę. Na niedobory witaminy D pomoże zaledwie 15 minut dziennej ekspozycji na promieniowanie. Promienie UVB odpowiadają za budowę opalenizny długotrwałej, utrzymującej się bardzo długo, nawet przez kilka miesięcy, jednakże o znacznie mniej intensywnej barwie.

skóra-opalenizna

 

Współdziałanie promieni

Kluczowe jest połączenie obydwu rodzajów promieniowania, bowiem skóra brązowieje dopiero wtedy, gdy melanina zostanie przyciemniona przez promienie UVA i tlen. Promieniowanie UVA odpowiada za szybko widoczny kolor, natomiast promienie UVB gwarantują trwałość i intensywność zabarwienia skóry.

 

Jak uzyskać piękny, brązowy kolor skóry?

Skłonność do opalania podobnie jak kolor skóry, włosów i oczu, warunkuje genetyka. Jak zatem przewidzieć efekty przebywania bądź korzystania z solarium? Odpowiedź jest prosta: należy kontrolować czas ekspozycji na promienie UV oraz używać odpowiednich kosmetyków. Pomoże też odpowiednie przygotowanie: peelingi, czyli jeden ze sposobów, aby Wasza opalenizna była trwała i piękna, spożywanie produktów bogatych w beta-karoten (starajcie się codziennie wypijać szklankę soku marchwiowego, a zobaczycie, że Wasza skóra zyska intensywność i ciepły odcień na nowo), witaminę A, której źródłem są na przykład: żółte i czerwone warzywa, zielone warzywa liściaste i niektóre owoce. Ratunkiem dla Waszej opalenizny mogą okazać się także suplementy diety – szukajcie tych z karotenoidami, które nadadzą skórze ładny, złotawy odcień. Istotną rolę odgrywa również nawilżenie skóry. W trosce o młody wygląd i jędrność, do opalania zalecamy kosmetyki bogate w oleje, ekstrakty oraz witaminy. Im lepiej natłuszczona i nawilżona skóra, tym mniej się łuszczy i traci mniej brązowego koloru. Nie żałuj więc balsamów nawilżających, których pragnie opalona i wysuszona skóra. Dodatkowo opalając się na słońcu należy pamiętać o konieczności użycia kremu z filtrem! Tylko one uratują nas przed niechcianymi skutkami ubocznymi opalania – w porze letniej nie możemy o tym zapominać!

 

Propozycja do opalania na słońcu

La Playa po hiszpańsku to plaża. I to nie przypadek: ten oto balsam jest naszym pierwszym kosmetykiem do opalania na słońcu. Oprócz filtra SPF15, chroniącego skórę przed około 93–96% promieniowania,  zawiera specjalny kompleks, który stymuluje skórę do wytwarzania większej ilości melaniny, aż do 85%.

 

La Playę cechuje wszystko to, czego potrzebują miłośnicy opalania słonecznego:

  • Posiada szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.
  • Nie lepi się i nie zostawia białych śladów na skórze.
  • Ma lekką formułę i szybko się wchłania.
  • Można stosować ją pod makijaż i jako balsam do codziennej pielęgnacji.
  • Dopasowuje się do każdej karnacji.
  • Tan Oleo Booster przyspiesza proces opalania.
  • Dzięki ekstraktom z brzoskwini i granatu pomaga chronić przed starzeniem się skóry.
  • Dzięki ekstraktom z melona i jedwabiu poprawia odżywienie i miękkość skóry.
  • Zawartość yerba mate, trawy cytrynowej, jedwabiu, aloesu oraz witaminy E nadaje moc pielęgnacji w połączeniu z ujędrnieniem.
  • Dzięki melatoninie i witaminie E łagodzi podrażnienia i nawilża.

La Playa ma jeszcze dwie wspaniałe cechy… owocowy, wakacyjny zapach i przepiękną buteleczkę!

Ochrona przed promieniowaniem UV, przyspieszenie procesu opalania, nawilżenie, odżywienie, ujędrnienie skóry, bardzo duża ilość ekstraktów oraz lekka formuła – to cała La Playa! Takiemu produktowi trudno się oprzeć podczas kąpieli słonecznych. Kosmetyku szukajcie w dobrych solariach, a także na naszej stronie internetowej:

https://www.onyxtan.pl/products/la-playa-spf-15?variant=16951204806727 

 

 

Solarium – miejsce, w którym zaczerpniesz promieni słonecznych, ale pamiętaj o odpowiednich kosmetykach!

Dzięki 1–2 sesjom w tygodniu Wasza opalenizna na pewno pozostanie w złotym odcieniu i będziecie mogli dłużej cieszyć się piękną skórą. To bardzo dobry pomysł, aby w szybki sposób przedłużyć opaleniznę, a przy okazji wygrzać się w świetle imitującym promienie słoneczne. Polecamy kosmetyki do solarium firmy Onyx, które pogłębią Waszą opaleniznę, zapewnią skórze rozkoszne odżywienie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami, a niektóre składniki zadbają o ukojenie skóry, nawilżą ją i zagwarantują jej szybszą regenerację. Same zapachy naszych produktów poruszą Wasze zmysły i sprawią, że będziecie chcieli jeszcze więcej!

  1. Maqnifique – przyspieszacz brązujący

Kompozycja DHA, erytrulozy i tyrozyny ze wspomagającymi opalanie składnikami (olejem sezamowym, olejem tamanu i ekstraktem z orzecha włoskiego) pozwoli Ci cieszyć się szybkim efektem pięknej i trwałej opalenizny. Innowacyjny kompleks Push-Up, wzmocniony antycellulitową siłą ekstraktów z kawy i yerba mate, wspomaga ujędrnianie skóry i pomaga uzyskać jej młodzieńczy wygląd. By dopełnić bajeczny efekt, ekstrakt z trawy cytrynowej nadaje skórze miękkość i uczucie odświeżenia.

  1. Vibe – naturalny przyspieszacz opalania

Vibe zapewnia uzyskanie nieskazitelnej opalenizny w mgnieniu oka dzięki rewolucyjnemu działaniu Tan Intensifying Fusion. Moc Rapid Tan Formula pogłębia i przedłuża trwałość Twojej opalenizny, a Skin Renew Blend z masłem cupuaçu i pszczelim woskiem nadaje skórze niezwykłej gładkości i miękkości. Wyjątkowa kombinacja olejku z drzewa herbacianego i oleju z orzecha kokosowego gwarantuje ekstremalne nawilżenie dla jeszcze lepszego odżywienia skóry.

  1. Milk Chocolate Delight – naturalny bronzer

Milk Chocolate Delight to naturalny bronzer. Zawarta w nim melanina dba o piękny wygląd opalonej skóry. Specjalnie wyselekcjonowane składniki kondycjonujące, jak olej kokosowy lub olej słonecznikowy, czynią skórę niezwykle odżywioną i gładką. Witamina E, znana jako witamina młodości, pomaga zwalczać oznaki starzenia się skóry, a kwas hialuronowy zapewnia intensywne nawilżenie dzięki redukcji transepidermalnej utraty wody.

 

Powrót do bloga

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.